Kilka dni po zapowiedzi, iż ekipa PlayerUnknown’s Battlegrounds ujawni szczegóły dotyczące planów związanych z poprawieniem wydajności gry, w końcu doczekaliśmy się listu developerskiego. Jest to pierwszy z wielu, którego zadaniem jest głównie naprawienie nieco zepsutego ostatnio wizerunku twórców tej gry, ulepszenie komunikacji pomiędzy ekipą PUBG a graczami, a także ogłoszenie priorytetów dla dalszego rozwoju.

Podczas określania priorytetów ekipa PUBG wzięła pod uwagę opinie graczy z całego świata. Na ich podstawie zidentyfikowano największe problemy, które według graczy zasługują na szczególną uwagę: wydajność, optymalizacja po stronie serwera i oszustwa.

Wydajność i optymalizacja po stronie serwera

W ciągu ostatnich kilku aktualizacji, odnotowano duży wzrost liczby skarg dotyczących problemów z wydajnością, w tym nieprzewidywalnych spadków FPS, zacinania się obrazu i ogólnie niskiej wydajności. Niektóre problemy główne występują po stronie klienta, a inne po stronie serwera.

Zidentyfikowano kilka prostych problemów, naprawienie których może mieć pozytywny efekt na ogólną wydajność gry:

 • Odkryliśmy, że kiedy pojazdy poruszają się szybko po wielu różnych rodzajach powierzchni, powstaje zbyt wiele efektów, które powodują przeciążenie GPU graczy.
 • Inna przyczyna przeciążenia GPU (i spadków FPS) ma związek ze sposobem przetwarzania efektów świetlnych.

Twórcy już pracują nad poprawkami dla powyższych problemów.

Zmiany we wprowadzaniu poprawek

Nadchodzą zmiany we wprowadzaniu poprawek do gry. Zamiast czekać na kolejne duże aktualizacje, studio PUBG Corp. ma zamiar wprowadzać poprawki na serwery Live gdy tylko będą gotowe. Oczywiście po ich wcześniejszym zapowiedzeniu.

PRACE OPTYMALIZACYJNE

Patrząc w przyszłość, twórcy zidentyfikowali wiele sposobów na zoptymalizowanie różnych aspektów gry w celu zwiększenia wydajności.

Prace optymalizacyjne po stronie klienta

Optymalizacja postaci

 • Zoptymalizowany zostanie sposób, w jaki gra radzi sobie z ruchem przeciwników, których nie można zobaczyć.
 • Proces pokonywania przeszkód i animacji zostanie również ulepszony – twórcy mają nadzieję, że to rozwiąże to pewne problemy z zacięciami ekranu, które pojawiają się na słabszych maszynach.
 • Poprawiony zostanie proces renderowania modelu postaci.
 • Zoptymalizowany zostanie ruch postaci i animacja podczas skoku spadochronowego, aby poprawić ilość FPS, gdy wiele postaci jednocześnie skacze na spadochronie.
 • Zoptymalizowane zostaną animacje spadochronu, aby zmniejszyć spadek FPS na starcie meczu.

Ekipa PUBG spodziewa się, że trzy ostatnie zmiany sprawią, że początkowy etap każdego meczu będzie znacznie bardziej płynny. War Mode także skorzysta z tych poprawek.

Optymalizacja pojazdu

 • Zoptymalizowany zostanie sposób, w jaki gra radzi sobie z ruchem niewidzianych (znajdującymi się za daleko) pojazdów, a także modeli graczy w tychże pojazdach.
 • Obecnie, zatrzymane pojazdy nadmiernie zużywają procesor – to zostanie naprawione.

Optymalizacja ładowania / stabilizacja

 • Zoptymalizowane zostaną główne struktury znajdujące się na Miramar i Sanhok, tak aby poprawić szybkość ładowania mapy.
 • Zoptymalizowane zostanie fizyczne ładowanie tekstur podczas przesyłania danych, co powinno rozwiązać problemy związane z zacinaniem ekranu.
 • Naprawiony zostanie problem z wyłączaniem się klienta gry, który powodowany jest przez niektóre procesy przesyłania danych.

Inne prace optymalizacyjne

 • Spadek FPS powodowany przez celowniki o dużym powiększeniu.
 • Renderowanie pewnych odległych przedmiotów.
 • Zoptymalizowany system powtórek, tak aby poprawić ilość FPS dla osób mających aktywowaną powtórkę lub kamerę widza.

Prace optymalizacyjne po stronie serwera

 • Zoptymalizowany zostanie kod sieciowy i zredukowane opóźnienie sieci – w rezultacie podstawowe dane wejściowe gracza będą znacznie szybciej widoczne dla innych użytkowników.
 • Zwiększona zostanie szybkość przesyłu danych o obiektach, co powinno pomóc w prawidłowym wczytywaniu łupów znajdujących się na mapie.
 • Wyeliminowane zostaną nieefektywne kody sieciowe.
 • Obecnie serwer błyskawicznie, ale za to nie efektywnie, aktualizuje informacje dotyczące pewnych klatek (np. pojazdy, czy modele graczy). Naprawienie tej kwestii może rozwiązać także problem z nieprawidłową fizyką wpływającą na pojazdy.

Oszustwa

Jeśli chodzi o wyłapywanie oszustów, to ekipa PUBG Corp. twierdzi iż zrobiła olbrzymi postęp w ostatnich kilku miesiącach. Wprowadzono wiele rozwiązań opartych na szyfrowaniu, tak aby utrudnić hakerom wykorzystywanie luk w zabezpieczeniach. Zablokowano także setki tysięcy kont oszustów i udoskonalono proces ich wyłapywania – większość z nich jest teraz banowana już kilka godzin po przewinieniu.

Oczywiście, to nie koniec prac nad ulepszeniem tego aspektu gry i zgodnie ze słowami twórców, nie przestaną oni walczyć, póki ich całkowicie nie wyeliminują.

Oczywiście prócz usprawnień związanych z optymalizacja gry, twórcy PlayerUnknown’s Battlegrounds pracują także nad wieloma innymi rzeczami. Studio składa się z wielu różnych zespołów i każdy z nich koncentruje się na ulepszaniu gry na różne sposoby. Projektanci pracujący nad mapami, balansem w rozgrywce lub przedmiotami kosmetycznymi, nie przestaną nad nimi pracować, tylko dlatego iż najważniejszym priorytetem studia stała się optymalizacja.

W niedalekiej przyszłości debiutu doczeka się Sanhok. W planach twórców jest udostępnienie tej mapy pod koniec czerwca, ale to nie oznacza, że zakończone zostaną wszystkie prace związane z tym obszarem. Ekipa PUBG planuje wprowadzić unikalną dla Sanhok broń oraz pojazdy, które to dodane zostaną kilka tygodni po premierze tej mapy. Wśród nich jest pojazd o który prosili fani: trójkołowy tuk-tuk, który zwać się ma Tukshai.

Pod wieloma względami serwery testowe Sanhok stały się poligonem doświadczalnym twórców gry, na którym to mogli eksperymentować z różnymi zmianami i funkcjami, takimi chociażby jak dynamiczna pogoda, zmiany w strefach, czy też pojawianie się broni w świecie. Już niedługo kolejna faza testów Sanhok, a co za tym idzie kolejne eksperymenty.

Ekipa tworząca Sanhok, robi co może, aby uczynić tę mapę najpiękniejszą ze wszystkich. Na przykład, jedna osób w tym zespole, spędziła wiele godzin tylko nad dodawaniem mchów na skały i klify wyspy, które znajdują się w pobliżu wody.

Inny członek zespołu pracuje nad nowymi elementami dekoracyjnymi, które sprawić mają, że miasteczka będą bardziej przypominać miejsca, w których kiedyś tętniło życie. Pełno oryginalnych przedmiotów, takich jak te…

… pojawi się w grze w miejscach takich chociażby, jak ten opuszczony rynek widoczny poniżej.

Zespół pracujący nad Sanhok, robi dosłownie wszystko co może, aby każdy centymetr tej mapy był idealny – niezależnie od tego, czy jest to tekstura skały, czy też małe unikatowe ozdób wokół każdego z domów na wyspie. Każdy szczegół ma mieć znaczenie, więc podczas kolejnych testów Sanhok, dajcie znać co o tym sądzicie.

W najbliższych tygodniach zdradzonych zostanie więcej informacji na temat rzeczy, jakie pojawią się na Sanhok. Gracze PlayerUnknown’s Battlegrounds mogą także oczekiwać kolejnych listów od twórców tej gry.